Byliny ogrodowe wieloletnie kwitnące – 11 najpopularniejszych odmian

Byliny ogrodowe wieloletnie kwitnące – 11 najpopularniejszych odmian

W momencie urządzania ogrodu zwykle ludzie poszukują takich kwiatów, które przez wiele sezonów będą zakwitały wciąż na nowo. Ponadto, bardzo ważną kwestią jest również to, by okres ich zakwitania był jak najdłuższy. To w końcu kwiaty są ozdobą każdego ogrodu. Warto także zwrócić uwagę na to, by takie rośliny nie wymagały szczególnej pielęgnacji. Zatem, które byliny kwiaty wieloletnie kwitnące do ogrodu nadadzą się najlepiej? Poniżej znajduje się lista 11 najpopularniejszych odmian bylin ogrodowych oraz krótkie streszczenie ich wymagań glebowych, oraz pielęgnacji. Byliny ogrodowe wieloletnie kwitnące prezentujemy poniżej.

1. Byliny ogrodowe wieloletnie kwitnące — piwonie

Piwonie kwiaty wieloletnie i długo kwitnące sprawdzają się wręcz idealnie. Odpowiednio zadbana roślina może zakwitać nawet piętnaście lat. Dlatego warto jest poznać jej wymagania glebowe oraz podstawy pielęgnacji.

Piwonie to kwiaty wieloletnie do ozdoby ogrodu. Wymagają miejsca nasłonecznionego, osłoniętego od wiatru. Sadzonki piwonii poradzą sobie niemal na każdym rodzaju gleby. Najlepszym jednak rozwiązaniem będzie użyźnienie tej, która już znajduje się w ogrodzie. Wtedy bowiem piwonie wieloletnie długo kwitnące będą najlepiej kwitnąć.

Tych roślin nie należy podlewać zbyt często. Podłoże powinno być wilgotne, jednak nie za bardzo. To może bowiem prowadzić do powstawania pleśni, co z kolei powoduje mniejsze owoce kwiatów.

Kiedy sadzić piwonie? Najlepszym okresem na tę czynność jest koniec wakacji, ewentualnie początek jesieni. Należy wybrać takie miejsce, by było nasłonecznione oraz w miarę możliwości osłonięte od wiatru.

2. Irysy do ogrodu długo kwitnące

byliny ogrodowe wieloletnie kwitnące - irys
Źródło: Pixabay.com

Irysy, choć wyróżnić można spośród nich wiele odmian, większość z nich posiada podobny okres zakwitania. Jest to okres, oczywiście w zależności od panujących warunków atmosferycznych, od początku maja, aż do końca sierpnia. Irysy są to więc ogrodowe byliny kwitnące latem.

Sadzonki tej rośliny najlepiej przyjmują się, gdy sadzone są w okresie jesiennym, od września do października. Tak jak w przypadku większości bylin wieloletnich długo kwitnących, irysy wymagają miejsca, które będzie odpowiednio nasłonecznione. Gleba powinna być odpowiednio żyzna, jednak tolerują także glebę mniej żyzną. Najlepiej, jeśli ziemia nie będzie bardzo wilgotna. Wolą one suchą glebę, jednak nie powinna ona być przesuszona. Należy zatem regularnie kontrolować stan wilgoci ziemi w miejscu, gdzie posadzone zostały irysy.

Kolejnym istotnym elementem pielęgnacji tej rośliny jest usuwanie przekwitłych bądź zwiędłych liści i kwiatów. Dlaczego? Ponieważ może to prowadzić do powstawania chorób, które sprawią, iż zwiędnie cała roślina. Pomaga to także zachować piękny wygląd kwiatów. Kwiatów ani liści nie należy jednak przycinać, wystarczy, iż zostaną one w delikatny sposób oberwane ręcznie.

3. Byliny ogrodowe wieloletnie kwitnące – Szałwia

Szałwia jako bylina ogrodowa wieloletnie kwitnąca
Źródło: Pixabay.com

Byliny wieloletnie długo kwitnące są jednymi z najładniejszych roślin do ogrodu. Kwiaty szałwii rosną w kępach, którą wysokością sięgają mniej więcej pół metra. Roślina ta preferuje raczej suchą glebę oraz, co ważne, odpowiednio nasłonecznione miejsce w ogrodzie. Aby wydłużyć okres kwitnięcia tej rośliny wystarczy, iż będzie ona regularnie podlewana. Jednak w nie za dużych ilościach, w okresie najcieplejszych dni. W momencie, gdy kwiaty czy liście uschną, również wystarczy je tylko poobrywać, by ochronić kwiat przed możliwym rozwojem choroby.

Jak więc widać, Kwiaty szałwii to byliny wieloletnie długo kwitnące, które nie są szczególnie skomplikowane, jeśli chodzi o ich uprawę, wymagania czy pielęgnację.

4. Słonecznik szorstki

Aby móc bez przeszkód uprawiać słonecznik szorstki, wystarczy, że roślina zostanie posadzona w żyznej glebie. Ważnym jest także, by miejsce, w którym znajdzie się słonecznik był dobrze nasłoneczniony i możliwie osłonięty od wiatru. Kwiaty długo będą zakwitać, jeśli roślina będzie regularnie podlewana.

Słonecznik może osiągać mniej więcej od pięćdziesięciu centymetrów do nawet trzech metrów wysokości. Więc jeśli roślina zostanie odpowiednio pielęgnowana, będzie wysoka i jako roślina wieloletnia długo kwitnąca, idealnie będzie nadawać się do ozdoby ogrodu.

Słoneczniki najlepiej jest sadzić w okresie od początku kwietnia, do końca maja. Wszystko oczywiście zależy od warunków atmosferycznych, czy jest już wystarczająco ciepło na dworze.

5. Byliny ogrodowe wieloletnie kwitnące – Mikołajek płaskolistny

Mikołajek płaskolistny posiada kwiaty wieloletnie do ozdoby ogrodu. Występuje bowiem w rzadko spotykanym niebieskim kolorze i dorasta zwykle do jednego metra wysokości.

Gdzie posadzić tę roślinę? Najlepiej będzie kwitnąć, jeśli miejsce będzie odpowiednio nasłonecznione, o suchej glebie. Ważnym jest jednak by gleba była przepuszczalna. 

Kiedy wysiewać? Najlepszym okresem na wysiewanie tej rośliny jest luty. Ponieważ należy odczekać kilka miesięcy, by nasiona mogły zacząć kiełkować. Dopiero wtedy można przesadzić kwiat mikołajka płaskolistnego do gleby.

6. Goździk kropkowany

Goździki należy sadzić w takich miejscach, gdzie słońce pada przynajmniej cztery do sześciu godzin każdego dnia. Innymi słowy, najlepiej, jeśli będzie to miejsce dobrze nasłonecznione. Jednak w półcieniu roślina ta również sobie poradzi.

Podczas sadzenia goździków należy zadbać o to, by miały one żyzną i dobrze przepuszczalną glebę. W przypadku tych roślin ważne jest także zadbanie o odpowiednie pH gleby. Najlepiej, żeby znajdowało się ono w przedziale od 6,7 do 6,9. Z kolei, jeśli gleba będzie za bardzo żyzna bądź będzie zbyt wilgotna, może nieodpowiednio rosnąć i zakwitać.

Z początku najlepiej jest ostrożnie podejść do tematu podlewania sadzonek goździka kropkowanego. Zbyt wilgotna gleba może bowiem sprawić, iż roślina w ogóle nie zakwitnie. Z kolei, jeśli gleba będzie zbyt sucha, również roślina może w ogóle nie zakwitnąć.

Jeśli jednak wszystko zostanie w odpowiedni sposób zrobione i dopilnowane, po mniej więcej dwóch, maksymalnie trzech tygodniach roślina powinna zacząć się rozwijać.

Jak pielęgnować tę roślinę? Należy ją podlewać dwa do trzech razy w tygodniu. Jeśli jednak kwiaty zaczną żółknąć, będzie to oznaczało, iż gleba jest zbyt wilgotna i należy ograniczyć podlewanie. Miejsce powinno być nasłonecznione przynajmniej, niej przez cztery godziny dziennie.

Goździki to także rośliny odporne na wszelkiego rodzaju szkodniki, więc w przypadku tych kwiatów nie jest wymagane stosowanie specjalnych pestycydów.

7. Kocimiętka napeta racemosa

Kocimiętka napeta racemosa to kwiaty wieloletnie do ogrodu, które kwitną od kwietnia do lipca. Jednak wystarczy, iż zostaną one przycięte, co w przypadku kocimiętki napeta racemosa nie jest szczególnie skomplikowane. We wrześniu znów zaczną zakwitać. Kwiaty te preferują nasłonecznione miejsca oraz suchą glebę.

Nie jest to jednak bardzo wymagająca roślina. Dlatego też zakwita w niemal każdych warunkach. Oczywiście, najlepsze rezultaty osiągnie w tych odpowiednich. Pielęgnowana roślina kocimiętki w suchym i nasłonecznionym miejscu może kwitnąć nieprzerwanie, aż do samych przymrozków.

8. Byliny ogrodowe wieloletnie kwitnące – Liliowiec hemerocallis

Jednym z gatunków roślin, których kwiaty wieloletnie do ogrodu to byliny kwitnące latem jest liliowiec hemerocallis. Osiągają one wzrost od mniej więcej pięćdziesięciu centrów do nawet jednego metra. Liliowiec hemerocallis rośnie w kępach.

Liliowiec kwitnie już od początku kwietnia, do nawet końca września. Czas zakwitania tej rośliny jest stosunkowo krótki. Jednak są to byliny kwitnące latem, więc wciąż pokazują się nowe pąki. Rośliny te nie wymagają specjalnej pielęgnacji. Mogą one rosnąć w niemal każdych warunkach, zarówno atmosferycznych, jak i glebowych.

Najlepszą porą roku, na zaopatrzenie się w sadzonki liliowca oraz na posadzenie ich do gleby jest jesień. Dzięki temu zakwitną wraz z nadejściem cieplejszych okresów w roku.

9. Byliny ogrodowe wieloletnie kwitnące – Lawenda

byliny ogrodowe wieloletnie kwitnące - lawenda
Źródło: Pixabay.com

Kwiaty długo kwitnące, idealnie nadające się do ozdoby ogrodu to kwiaty lawendy. Lawenda to roślina wieloletnia, która w odpowiednich warunkach przeżyje dobrych kilka lat. Ze względu na swoje śródziemnomorskie pochodzenie najlepiej będzie się rozwijać, mając suchą glebę, a także odpowiednio nasłonecznione miejsce.

Lawendę można sadzić zarówno w ogrodach, jak i w doniczkach, gdzie gleba będzie sucha, a sama roślina będzie wyeksponowana na słońce. Sama lawenda nie wymaga częstego podlewania ani przycinania. Należy to robić jedynie w momencie, gdy liście bądź kwiaty zaczynają więdnąć.

Jeśli jednak, w ogóle roślina nie zostanie pozbawiona zwiędłych elementów, może to doprowadzić do tego, iż w następnym sezonie w tych miejscach nie pojawią się nowe pąki kwiatów.

10. Krwawnik pospolity

Krwawnik pospolity jako byliny wieloletnie długo kwitnące, są najprawdopodobniej jedną z najłatwiejszych do uprawy roślin. Dlaczego? Ponieważ mogą rosnąc dosłownie wszędzie. W Polsce często spotykane są na polach, łąkach czy nieużywanych i zaniedbanych ziemiach.

Wysokość krwawnika pospolitego sięga nawet osiemdziesięciu centymetrów.

Jak, kiedy i gdzie sadzić krwawnik pospolity, aby otrzymać zadowalające efekty? Najlepiej jest to robić w miejscach dobrze nasłonecznionych. Nasiona należy wysiać w okresie wiosennym, najlepiej na przełomie kwietnia i maja. Jest to roślina uznawana za mrozoodporną, więc nie trzeba się martwić, iż nie przetrwa ona zimowego okresu.

Sama roślina nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Należy jedynie regularnie podlewać sadzonki. Jednak w miarę, gdy roślina będzie coraz starsza, będzie ona w stanie samodzielnie poradzić sobie z suszą.

Krwawnik pospolity to nie tylko kwiaty wieloletnie do ozdoby ogrodu. Roślina posiada również właściwości lecznicze. Ponadto doskonale komponuje się z innymi rodzajami bylin wieloletnich długo kwitnących.

11. Byliny ogrodowe wieloletnie kwitnące – Bodziszek armeński

Bodziszek armeński nie wymaga wiele, jeśli chodzi o warunki glebowe, atmosferyczne czy samą pielęgnację. Najlepszym miejscem w ogrodzie dla tej rośliny będzie miejsce dobrze nasłonecznione bądź może być nawet miejsce półcieniste. Bodziszek armeński jako roślina odporna na zimowe okresy roku wymaga jedynie, by gleba, na której ma zakwitnąć była odpowiednio przepuszczalna.

 

One Reply to “Byliny ogrodowe wieloletnie kwitnące – 11 najpopularniejszych odmian”

  1. Byliny w ogrodzie pełnia niesamowitą rolę! Ozdabiają naszą przydomową przestrzeń, ale też tworzą miejsca, w których żyją ptaki, małe zwierzęta i owady.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Strona korzysta z plików cookies, aby korzystać z naszego portalu zaakceptuj - politykę prywatności.

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close