Catalpa Nana na pniu – uprawa i pielęgnacja

Catalpa Nana na pniu – uprawa i pielęgnacja

Odmiana „Nana” ma zaokrąglony pokrój, ale rzadko kwitnie. C. bignonioides ma grube ulistnienie, rzucające się w oczy kwiaty i rozłożysty pokrój. Liście są średnio zielone, szeroko jajowate z podstawą w kształcie serca do 10 cali długości. Kwiaty są białe, żółto-fioletowo-brązowe, zebrane w wyprostowane wiechy o wysokości od 8 do 12 cali, z wyglądu prawie storczykowate. Drewno może być kruche, więc zlokalizuj tam, gdzie nie będzie to stanowiło problemu. Nazwa Indian Bean pochodzi od długiego owocu rośliny o kształcie cygara lub fasoli. W stanie wytrzymać niekorzystne strony.

Catalpa Nana – charakterystyka

Odmiana: Nana.
Rodzina: Bignoniaceae.
Kategoria roślin: bylina, drzewo.
Charakterystyka Roślin: ozdobne jagody lub owoce, łatwa pielęgnacja, początek nasion.
Charakterystyka liści: liście średnie, liściaste, zimozielone.
Opis kwiatu: długotrwały, nietypowy.
Kolor kwiatów: białe.
Tolerancje: ciepło i wilgotność.

Wymagania:

Zakres kwitnienia: od połowy lata.
Strefa twardości USDA: 5 do 9.
Zakres światła: część słońca do pełnego słońca.
Zakres pH: 5,5 do 7,5.
Zakres gleby: głównie piasek do gliny.
Zakres wody: normalny do wilgotnego.

Pielęgnacja roślin i nawożenie

Catalpa Nana
Źródło: Pixabay.com

Ugruntowane rośliny mogą czerpać korzyści z nawożenia. Zrób wizualną inwentaryzację swojego krajobrazu. Drzewa należy nawozić co kilka lat. Krzewy i inne rośliny w krajobrazie można nawozić corocznie. Test gleby może określić poziom składników odżywczych w glebie. Jeśli jeden lub więcej składników odżywczych jest niski, może być wymagany specjalny nawóz zamiast uniwersalnego. Nawozy bogate w azot, promują wzrost zielonych liści. Jednak nadmiar azotu w glebie może powodować nadmierny wzrost wegetatywny na roślinach kosztem rozwoju pąków kwiatowych.

Najlepiej unikać nawożenia pod koniec sezonu wegetacyjnego. Zastosowane w tym czasie aplikacje mogą wymusić bujny, wegetatywny wzrost, który nie zdąży stwardnieć przed nadejściem chłodów. Rośliny jednoroczne i byliny można nawozić przy użyciu:

  1. Rozpuszczalnych w wodzie nawozów o szybkim uwalnianiu;
  2. Nawozów o powolnym uwalnianiu o kontrolowanej temperaturze;
  3. Nawozów organicznych, takich jak emulsja rybna.

Nawozy rozpuszczalne w wodzie są zwykle stosowane co dwa tygodnie w okresie wegetacji lub zgodnie z instrukcjami na etykiecie. Kontrolowane nawozy o powolnym uwalnianiu są wprowadzane do gleby zwykle tylko raz w okresie wegetacji lub zgodnie z instrukcją na etykiecie. W przypadku nawozów organicznych, takich jak emulsja rybna, postępuj zgodnie ze wskazówkami na etykiecie, ponieważ mogą się one różnić w zależności od produktu.

Sadzenie

Wybierz odpowiednie byliny dla swojego ogrodu, biorąc pod uwagę słońce i cień w ciągu dnia, ekspozycję, zapotrzebowanie na wodę, klimat, skład gleby, pożądany sezonowy kolor i położenie innych roślin ogrodowych i drzew.

Najlepszy czas na sadzenie to wiosna i jesień, kiedy gleba jest uprawna i nie ma mrozu. Zaletą nasadzeń jesiennych jest to, że korzenie mogą się rozwijać i nie muszą konkurować z rosnącym szczytem, jak na wiosnę. Wiosna jest bardziej pożądana w przypadku bylin, które nie lubią wilgotnych warunków lub w chłodniejszych obszarach, pozwalając na pełne zadomowienie się przed pierwszą zimą. Sadzenie latem lub zimą nie jest wskazane dla większości roślin, chyba że sadzenie roślin o bardziej ugruntowanej wielkości.

Aby sadzić rośliny z doniczki przygotuj dołki do sadzenia o odpowiedniej głębokości i odstępie między nimi. Dokładnie podlej roślinę i odczekaj, aż nadmiar wody spłynie przed ostrożnym wyjęciem z pojemnika. Ostrożnie poluzuj bryłę korzeniową i umieść roślinę w dołku, pracując glebą wokół korzeni podczas wypełniania. Jeśli roślina jest silnie związana z korzeniami, oddziel korzenie palcami. Kilka nacięć wykonanych scyzorykiem jest w porządku, ale należy je ograniczyć do minimum. Kontynuuj dokładne wypełnianie gleby i wody, chroniąc przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych, aż do ustabilizowania.

Sadzenie roślin z gołymi korzeniami

Sadź jak najszybciej po zakupie. Przygotuj odpowiednie dołki do sadzenia, rozłóż korzenie i przeprowadź glebę między korzeniami podczas wypełniania. Dobrze podlewaj i chroń przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych, aż będzie stabilny.

Sadzenie sadzonek

Wiele bylin produkuje samodzielnie zasiane sadzonki, które można przesadzić. Możesz także założyć własne grządki do przesadzania. Przygotuj odpowiednie dołki do sadzenia, rozstawiając je odpowiednio do rozwoju roślin. Delikatnie podnieś sadzonkę i jak najwięcej otaczającej ją ziemi za pomocą kielni ogrodowej i natychmiast ją przesadź, ujędrniając glebę opuszkami palców i dobrze podlewając. Regularnie chroń przed bezpośrednim słońcem i wodą, aż stanie się stabilny.

Jak to zrobić: sadzenie drzewa

Wykop obszar dla drzewa, który jest około 3 lub 4 razy większy od średnicy pojemnika lub bryły korzeniowej i tej samej głębokości co pojemnik lub bryła korzeniowa. Użyj wideł lub łopaty, aby wertykulować boki otworu.

Jeśli rośnie w pojemnikach, połóż drzewo na boku i wyjmij pojemnik. Poluzuj korzenie na brzegach, nie rozbijając zbytnio bryły korzeniowej. Umieść drzewo na środku otworu tak, aby najlepsza strona była skierowana do przodu. Jesteś gotowy, aby rozpocząć wypełnianie ziemią.

Jeśli sadzisz drzewo z kulami i płótnem, umieść je w otworze tak, aby najlepsza strona była skierowana do przodu. Odwiąż lub usuń gwoździe z płótna na szczycie kuli i odciągnij płótno do tyłu, aby nie wystawało z otworu po wymianie ziemi. Juta syntetyczna powinna zostać usunięta, ponieważ nie rozkłada się jak juta naturalna. Większe drzewa często przychodzą w drucianych koszach. Posadź jak roślinę b&b, ale odetnij jak najwięcej drutu bez wyjmowania kosza. Istnieje szansa, że wyjęcie kosza spowodowałoby większe uszkodzenie bryły korzeniowej. Wystarczy odciąć przewody, aby pozostawić kilka dużych otworów na korzenie.

Oba otwory wypełnij ziemią w ten sam sposób. Nigdy nie poprawiaj z mniej niż połową oryginalnej gleby. Ostatnie badania pokazują, że jeśli twoja gleba jest wystarczająco luźna, lepiej dodawać niewielkie lub żadne dodatki do gleb

Problemy

Szkodnik: wełnowce

Małe, bezskrzydłe, matowobiałe owady o miękkim ciele, które wytwarzają woskową, pudrową powłokę. Mają przekłuwające/ssące części gębowe, które wysysają sok z tkanki roślinnej. Wełnowce często wyglądają jak małe kawałki bawełny i mają tendencję do gromadzenia się tam, gdzie liście i łodygi się rozgałęziają. Atakują szeroką gamę roślin.

Młode mają tendencję do poruszania się, dopóki nie znajdą odpowiedniego miejsca do pożywienia, a następnie spędzają czas w koloniach i żerują. Wełniaki mogą osłabiać roślinę, powodując żółte liście i opadanie liści. Wytwarzają również słodką substancję zwaną spadzią (pożądaną przez mrówki), która może prowadzić do nieatrakcyjnego czarnego porostu grzyba zwanego sadzową pleśnią.

Zapobieganie i kontrola

Odizoluj porażone rośliny od tych, które nie są. Skonsultuj się z lokalnym specjalistą z centrum ogrodniczego w swojej okolicy, aby uzyskać legalne zalecenie dotyczące środków owadobójczych/chemicznych. Zachęcaj naturalnych wrogów, takich jak chrząszcze Lady, w ogrodzie, aby pomóc zmniejszyć poziom populacji wełnowców.

Szkodnik: Mączliki

Mączliki to małe, uskrzydlone owady, które wyglądają jak maleńkie ćmy, które atakują wiele rodzajów roślin. Latający dorosły etap preferuje spód liści do karmienia i rozmnażania. Mączliki mogą szybko się rozmnażać, ponieważ samica może złożyć do 500 jaj w ciągu 2 miesięcy. Jeśli roślina jest zaatakowana przez mączliki, zobaczysz chmurę uciekających owadów, gdy roślina zostanie zakłócona. Mączliki mogą osłabiać roślinę, ostatecznie prowadząc do jej śmierci, jeśli nie są sprawdzane. Mogą przenosić wiele szkodliwych wirusów roślinnych. Wytwarzają również słodką substancję zwaną spadzią (pożądaną przez mrówki), która może prowadzić do nieatrakcyjnego wzrostu grzybów na czarnej powierzchni, zwanego sadzową pleśnią.

Utwórz pierścień wodny wokół zewnętrznej krawędzi otworu. To nie tylko zaoszczędzi wodę, ale skieruje wilgoć do korzeni obwodowych, zachęcając do zewnętrznego wzrostu. Po założeniu drzewa pierścień wodny można wyrównać. Badania pokazują, że mulczowane drzewa rosną szybciej niż te nie mulczowane, więc dodaj 3 calową warstwę słomy sosnowej, kompostu lub sproszkowanej kory na zasypanym obszarze. Usuń wszelkie uszkodzone kończyny.

Szkodnik: mszyce

Mszyce to małe, miękkie, wolno poruszające się owady, które wysysają płyny z roślin. Mszyce występują w wielu kolorach, od zielonego przez brązowy do czarnego i mogą mieć skrzydła. Atakują szeroką gamę gatunków roślin, powodując karłowate, zdeformowane liście i pąki. Mogą przenosić szkodliwe wirusy roślinne za pomocą przekłuwających/ssących aparatów gębowych. Ogólnie rzecz biorąc, mszyce są jedynie utrapieniem, ponieważ wiele z nich powoduje poważne uszkodzenia roślin.

Mszyce mogą szybko rosnąć liczebnie, a każda samica może wydać do 250 żywych nimf w ciągu miesiąca bez krycia. Mszyce często pojawiają się, gdy zmienia się środowisko – wiosną i jesienią. Często mszyce są zbite na końcach gałęzi żywiąc się soczystą tkanką rośliny.

Zapobieganie i kontrola

Ogranicz chwasty do absolutnego minimum, szczególnie wokół pożądanych roślin. Biedronki i złotooki żerują na mszycach w ogrodzie. Istnieją różne produkty – organiczne i nieorganiczne – które można wykorzystać do zwalczania mszyc. Poszukaj rekomendacji profesjonalisty i postępuj zgodnie ze wszystkimi procedurami dotyczącymi etykiet.

Grzyby: mączniak prawdziwy

Mączniak prawdziwy występuje zwykle na roślinach, które nie mają wystarczającej cyrkulacji powietrza lub odpowiedniego światła. Problemy są gorsze, gdy noce są chłodne, a dni ciepłe i wilgotne. Sproszkowany biały lub szary grzyb występuje zwykle na górnej powierzchni liści lub owoców. Liście często żółkną lub brązowieją, zwijają się i opadają. Pojawiają się nowe liście pomarszczone i zniekształcone. Owoce będą skarłowaciałe i często wcześnie opadają.

One Reply to “Catalpa Nana na pniu – uprawa i pielęgnacja”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Strona korzysta z plików cookies, aby korzystać z naszego portalu zaakceptuj - politykę prywatności.

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close