Popularne i uporczywe chwasty ogrodowe – jak zwalczać?

Popularne i uporczywe chwasty ogrodowe – jak zwalczać?

Chwasty są to gatunki roślin jednorocznych, bylin, drzew lub krzewów, które są niepożądane w danym miejscu. Chwastem więc może być i róża, która wyrośnie na polu, na którym rośnie marchewka. Popularnie chwasty to rośliny, które pojawiają się na grządkach, rabatach ogrodowych, w donicach ozdobnych.

Czym są chwasty? Jakie są chwasty na trawniku rodzaje?

Aby roślina była uznana za chwast, musi spełniać kilka warunków. Na pewno jest nieproszona, ale też uciążliwa i trudna w zwalczaniu. Rośliny nieproszone w danym miejscu zagłuszają inne rośliny. Konkurują z nimi o wodę i o składniki mineralne.

Mogą zacieniać rośliny ozdobne lub uprawne, przez co plon jest gorszy. Gatunki, które zaliczane są do popularnych chwastów, mają kilka cech charakterystycznych. Cechują się łatwym rozmnażaniem, mogą być ekspansywne, szybko zdobywają nowe tereny.

Mają niewielkie wymagania wobec środowiska, tworzą liczne nasiona lub rozłogi. Chwasty są wszędobylskie, rosną szybko, często wyglądają nieestetycznie. Jednak czasem to piękne rośliny ozdobne jak na przykład mak czy chaber. Te rośliny jednak mogą być uciążliwymi gatunkami w trawie zbóż. Poniżej trio najpopularniejszych chwastów w trawniku, trawie, które spotykane są atlasie chwastów. A także 5 skutecznych metod zapobiegania i zwalczania chwastów w ogrodzie ozdobnym i warzywnym.

Przegląd najczęściej spotykanych roślin — atlas chwastów

Chwasty występują zarówno na trawniku, jak i na rabatach oraz w donicach. Wyglądają nieestetycznie i zagłuszają wzrost roślin pożądanych. Na trawnikach występują zwykle gatunki wieloletnie, które doskonale czują się wśród źdźbeł trawy. Trio, które często znajduje się na trawnikach przydomowych to mniszek lekarski, babka lancetowata i koniczyna polna.

Chwasty na trawniku rodzaje

Chwasty na trawniku będą tłumić rozwój trawy. Mogą wyglądać nieestetycznie, zwłaszcza w okresie zimy. W tym czasie większość roślin traci liście, na trawniku pozostaje więc pusty plac po roślinie. Mogą też kwitnąć i wabić owady, czasem przez to zwierzęta domowe lub dzieci ulegają pożądleniu. Jakie rośliny niepożądane chętnie rosną na trawnikach?

Mniszek lekarski

Roślina potocznie zwana mleczem, z punktu widzenia botaniki to dwa osobne gatunki. Mniszek pospolity to wieloletnia bylina, która jest bardzo ekspansywna. Wystarczy jedno nasionko, aby na trawniku pojawiła się rozeta liściowa, która w maju zakwita w trawniku. Trawie może nie odpowiadać sąsiedztwo mniszków. Chwast będzie powodować powstawanie pustych miejsc, rywalizuje ze źdźbłami trawy o miejsce i słońce. Najniebezpieczniejszy jest osobnik, który pojawia się podczas kiełkowania nasion.

Z tego względu przed założeniem trawnika warto dokładnie odchwaścić powierzchnię. Mniszka najlepiej pozbywać się mechanicznie, korzystając ze specjalnych urządzeń do usuwania punktowego chwastów w trawie. Mniszek w trawie kwitnie na żółto, następnie tworzy owocostan z dużą ilością lotnych nasion. Nasiona bardzo łatwo rozprzestrzeniają się w trawie.

Babka lancetowata

Ten gatunek babki jest bardzo popularny, to drugi gatunek z trio na trawnikach. Rozsiewa się dość łatwo, dlatego należy nie dopuszczać do wytworzenia nasion. W tym celu pomaga częste koszenie murawy w ogrodzie. Babka tworzy duże, jajowate liście o wyraźnym unerwieniu. Innym gatunkiem jest babka lancetowata, jest znacznie rzadsza na trawnikach. W trawie babka może powodować powstawanie pustych przestrzeni, które widoczne są zwłaszcza późną jesienią i zimą. Łatwo ją wyrwać, bo korzeni się płytko.

Koniczyna polna

Koniczyna chwast
Źródło: Pixabay.com

Roślina wieloletnia, która rozprzestrzenia się w trawie w mgnieniu oka. Rozkrzewia się bardzo silnie i tworzy mnóstwo rozłogów. Koniczyna kwitnie na biało i wabi owady, głównie pszczoły. Walka z tym chwastem jest utrudniona, bo bardzo trudno go wyrwać. Porasta duże przestrzenie na trawniku. Niskie i częste koszenie powinno pomóc w jej ekspansji. Koniczyna polna występuje też często w trawie zbóż.

Stokrotka polna

Nie jest to roślina tak uciążliwa, jak mniszek w trawie. Rzadko kiedy jest zwalczana. Na trawnikach pojawia się często i traktowana jest raczej jako miły akcent kolorystyczny. Krótkie koszenie trawnika sprawia, że stokrotki są bardzo niskie i mają drobne kwiaty. Można jest usuwać za pomocą motyczki, słabo się korzenią.

Chwasty, które rosną na rabatach

Na rabatach kwiatowych oraz na grządkach często pojawiają się niepożądane rośliny. Są to zwykle gatunki jednoliścienne (trawy) lub dwuliścienne (pozostałe chwasty). Są uporczywe i niekiedy trudne do wypielenia.

Tworząc atlas chwastów, które mogą utrudnić wzrost roślin, trzeba rozdzielić je na chwasty jednoroczne i wieloletnie. Jednoroczne gatunki są uporczywe, ale jeśli nie dopuści się do ich kwitnięcia, można ograniczyć ich liczbę. Chwasty wieloletnie są znacznie trudniejsze w zwalczaniu. Jeśli nie wykopie się ich podziemnych części, będą pojawiać się co roku.

Chwasty wieloletnie

Należą tutaj rośliny, którymi są trawy i byliny, a także pnącza i niektóre krzewy. Potrafią przetrwać trudne warunki zimowe, nie tracąc liści. Do nich należą najczęściej spotykane rośliny łąkowe lub te towarzyszące gatunkom uprawnym.

Podagrycznik pospolity

Podagrycznik pospolity jako chwast
Źródło: Pixabay.com

Bardzo uciążliwy osobnik. Potrafi rosnąć tam, gdzie nic innego urosnąć nie chce. Doskonale czuje się w cieniu, na byle jakiej glebie. Nie cierpi z powodu braku wody czy substancji pokarmowych. Jest niezwykle ekspansywny, zdolność tę zawdzięcza tworzeniu licznych i bardzo kruchych organów podziemnych. Rozłogi, które tworzy, mają postać białych grubych nitek, które rozprzestrzeniają się pod ziemią.

Podagrycznik jest trudny do zwalczania w miejscach, w których nie przeprowadza się częstego koszenia trawy. Rośnie na terenach nieużytkowych, na przykład pod drzewami. Na rabatach należy go usuwać poprzez wykopanie wszystkich rozłogów rośliny. Jeśli zrobi się to niestarannie, chwast szybko wróci. Ciekawostką jest to, że istnieją ozdobne odmiany podagrycznika, które sadzi się jako roślinę okrywową.

Skrzyp pospolity

To popularna roślina, która występuje wszędzie tam, gdzie ma odpowiednie warunki. Pojawienie się skrzypu w ogrodzie oznacza, że podłoże ma odczyn kwaśny. Podniesienie pH gleby pomoże pozbyć się skrzypu. W tym celu stosuje się nawozy o odczynie zasadowym.

Bluszczyk kurdybanek

Roślina ma właściwości lecznicze, ale potrafi być też uciążliwym gatunkiem na rabatach kwiatowych. Rośnie bardzo szybko. Bluszczyk łatwo wytępić, wystarczy go regularnie wyrywać z rabat. Nie występuje na trawnikach, trawie.

Glistnik jaskółcze ziele

glistnik chwast
Źródło: Pixabay.com

Bardzo popularna roślina, która szybko się rozsiewa. Rośnie szybko i może przez całą zimę być w stanie ulistnionym. Glistnik jest cenną rośliną zielarską, ale też intruzem w ogrodzie. Roślina tworzy małe, nieatrakcyjne kwiaty, a później mnóstwo nasion, które z łatwością się rozsiewają. Glistnik wyrywa się przed kwitnięciem, dzięki temu nie rozprzestrzenia się tak szybko.

Winobluszcze

To ozdobne pnącza, które często są sadzone w ogrodach przydomowych. Charakteryzują się silnym wzrostem i piękną, jesienną barwą. Winobluszcze muszą być trzymane w ryzach, bo bardzo szybko się rozrastają. Mogą wspinać się po drzewach lub pełzać po trawniku, trawie. Właściwe cięcie i prowadzenie rośliny sprawi, że będzie ona na swoim miejscu. Aby ograniczyć jej inwazyjne zapędy, można uprawiać winobluszcz w donicy.

Chmiel zwyczajny

Atlas chwastów podaje jeszcze jedno pnącze, które potrafi być zmorą ogrodnika. Chmiel zwyczajny tworzy piękne, złociste szyszki. Kiedy zabraknie mu miejsca na wzrost, szybko wytwarza korzenie w poszukiwaniu nowych obszarów. Roślina ma głęboki system korzeniowy, a same korzenie są bardzo grube i długie. Pozostawienie nawet małego fragmentu podziemnych organów, sprawia, że roślina odbija i wypuszcza pędy. Uprawianie chmielu w pojemniku lub w donicy ograniczy jej inwazje.

5 skutecznych metod zapobiegania pojawieniu się chwastów

  1. Dokładne przygotowanie powierzchni pod trawnik, trawę znacznie ograniczy pojawienie się chwastów. Tak samo należy postąpić w przypadku zakładania rabat kwiatowych lub grządek z warzywami.
  2. Stosowanie ściółkowania na rabatach lub na grządkach. Ściółka może być naturalna, na przykład kora sosnowa, trociny. Można też używać folii ogrodniczej lub agrowłókniny.
  3. Zapewnienie roślinom idealnych warunków do wzrostu. Rośliny, które są podlewane, nawożone i pielęgnowane w sposób właściwy lepiej konkurują z innymi gatunkami.
  4. Zrywanie chwastów przed ich kwitnięciem. Dotyczy to głównie roślin nasiennych, jednorocznych, które kwitną i następnie zamierają.
  5. Stosowanie roślin okrywowych, wszędzie tam, gdzie nie kosi się trawy.

5 skutecznych metod walki z chwastami

  1. Metoda mechaniczna — polega na ręcznym usuwaniu chwastów za pomocą motyczek lub wyrywaniu ich z korzeniami. Ma istotne znaczenie w uprawie w donicach, gdzie nie powinno się stosować środków chemicznych.
  2. Metoda chemiczna – polega na wykonywaniu oprysków preparatami chemicznymi. Można też zastosować nawozy, które zmieniają odczyn gleby. Jest to przydatne na przykład na trawnikach, w walce z mchem. Decydując się na chemiczną ochronę trawników, należy wiedzieć, jaki środek wybrać. Do traw i zbóż przeznaczone są preparaty, które zwalczają rośliny dwuliścienne. Nie są one szkodliwe dla jednoliściennych traw. Usuwając trawy z rabat kwiatowych, używa się środków działających selektywnie. W tym przypadku takich, które usuwają jedynie trawy. Są też herbicydy totalne, które niszczą wszystkie rośliny.
  3. Zmęczenie chwastów – to metoda popularna w uprawach ekologicznych. Jest dobra do walki z trudnymi przeciwnikami, jakimi jest na przykład perz albo podagrycznik. Chodzi o to, aby ścinać części zielone rośliny, jeśli nie ma możliwości wyciągnąć wszystkich części podziemnych. Roślina pozbawiona jest aparatu asymilacyjnego. Nie może więc produkować składników pokarmowych i traci zapasy zgromadzone w korzeniach i kłączach. Jest to skuteczne, ale wymaga nakładu pracy i systematyczności.
  4. Stosowanie odmian odpornych na zachwaszczenie. Ma to sens w produkcji zbóż i roślin uprawnych. Hoduje się odmiany, które dobrze znoszą zachwaszczenie i radzą sobie z konkurencją.
  5. Termiczne zwalczanie chwastów to metoda, która stosowana jest w gospodarstwach ekologicznych. Za pomocą wysokiej temperatury wypala się chwasty. Jest to 5 skuteczna metoda walki z niechcianymi roślinami.

One Reply to “Popularne i uporczywe chwasty ogrodowe – jak zwalczać?”

  1. Polecam domowy sposób – przygotowanie preparatu na chwasty z octu i soli. Działa świetnie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Strona korzysta z plików cookies, aby korzystać z naszego portalu zaakceptuj - politykę prywatności.

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close